‌Tel.: 733747797

Padělky SKF zadrženy na Ruzyni

zdroj EVOLUTION časopis SKF

Padělky čtyř velkých kuličkových ložisek zadržel Celní úřad na začátku března při vstupu na celní území Unie. Zmíněná ložiska, označená obrazovou ochrannou známkou SKF, do České republiky dovážel český prodejce strojních dílů, který však není autorizovaným distributorem SKF. Ložiska tohoto konkrétního typu a velikosti se používají například v generátorech, nebývají běžně skladem dostupná a pro  výrobní firmy, které je pro svůj provoz potřebují, je tedy nutné je objednávat s časovým předstihem. Právě pro zajištění pravosti je však nutné nakupovat strojní díly od prodejců autorizovaných společností SKF, kteří objednávají produkty přímo z výrobních závodů SKF.

Nutno podotknout, že padělky ze zahraničí celníci snadno odhalí, pokud se jedná o zboží dovezené do ČR přímo z tzv. třetích zemí. V případě, že jsou padělaná ložiska zaslána ze země, která je ve společné celní unii s Českou republikou, bývá jejich odhalení složitější.

IMG_0511

I pro tyto případy je však řešení, nakupující si v případě nejistoty mohou pravost sami ověřit. Tak, jako se to stalo o měsíc později, když významná česká výrobní firma, z důvodu okamžité nedostupnosti určitého ložiska u autorizovaných distributorů, pořídila daný typ ložiska u neautorizovaného prodejce. Jeho pravost si firma nechala ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate – vložili do ní potřebné údaje a fotografie ložiska, a experti z SKF ložisko ověřili. Odhalili však, že se nejedná o autentické ložisko SKF a důrazně nedoporučili ložisko dále užívat.

Místo originálu s jasně definovanými parametry se s padělkem zákazníkovi do ruky dostává výrobek nepředvídatelné kvality, který může způsobit nejen předčasné selhání stroje, ale i zranění obsluhy. Výše možných škod spojených s použitím padělku se liší v závislosti na aplikaci, ve které je ložisko použito. Ale zákazník je vždy okradený a podvedený, a to i v případě, kdyby padělané ložisko vydrželo takovou životnost, jakou zákazník očekává. Zákazník totiž vždy za padělek značkového ložiska zaplatí výrazně vyšší cenu, než kterou by zaplatil za neznačkové ložisko, které si ale bohužel koupil.

P3050203

Padělky všech značek

Padělky ložisek renomovaných výrobců jsou dnes na trhu stejně obvyklé jako každé jiné zboží, které se stalo předmětem nepoctivých prodejců. Jediné doporučení je pečlivý výběr dodavatele. Pokud výrobní firma vypisuje výběrové řízení, ve kterém zadá pouze dva parametry – značka a cena – aniž by řešila, kde distributor nabízená ložiska nakoupil, podstupuje zvýšené riziko, že nedostane to, za co zaplatí. Nejlepší cestou, jak se vyhnout padělkům zboží, je nakupovat od autorizovaných distributorů.

Společnost SKF a další přední světoví výrobci ložisek dlouhodobě aktivně bojují proti přítomnosti padělků na průmyslových trzích prostřednictvím World Bearing Association. Padělané ložisko je od pravého na pohled k nerozeznání, dokáže ho poznat jen zkušený specialista. V případě podezření, že uživatel zakoupil padělek, je možné produkt nechat ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate. Pro předcházení nákupu padělků SKF doporučuje nakupovat pouze u autorizovaných distributorů.

IMG_0510

Zpět

Napište nám,

vše další obratem zařídíme my!

ARKATIP, s.r.o.
Pražská 754
500 04 Hradec Králové

Tel.: 733 747 797
E-mail: arkatip@seznam.cz

*

*

*

* povinný údaj