‌Tel.: 733747797

SKF

náhled fotografie
SKF je vedoucí celosvětový poskytovatel technologií od roku 1907. Hlavní předností SKF je schopnost neustále vyvíjet nová technická řešení a navrhovat výrobky a služby, které zvýší konkurenční výhody zákazníků. Dosahuje toho spojením našich zkušeností získaných ve více než 40 průmyslových odvětvích se znalostmi ve všech technických platformách SKF: ložiska a ložiskové jednotky, těsnění, mechatronika, služby a mazací systémy. Úspěch SKF je založen na těchto znalostech, na lidech a na závazku vůči zásadám péče SKF (SKF Care).

Technologický vývoj SKF se dnes zaměřuje na snížení dopadu výrobních prostředků na životní prostředí během jejich životnosti, a to jak v našich provozech, tak v provozech našich zákazníků. Produktové portfolio SKF BeyondZero je nejnovějším příkladem toho, co může SKF v této oblasti nabídnout.

Stručný přehled

46 775 zaměstnanců, působí ve 130 zemích, ve 40ti specializovaných segmentech, činnost společnosti je rozdělena do tří obchodních oblastí: Průmyslový trh, Automobilový trh a Specializovaná odvětví, 106 let působení, 16 technických center, největší a nejznámější světový výrobce ložisek, v Československu od roku 1919.

Historie SKF v ČR

Zakladatelem firmy SKF, byl v roce 1907 švédský inženýr Sven Wingquist. Wingquist tehdy chtěl především uvést na trh dvouřadé kuličkové naklápěcí ložisko, které vynalezl. Firma se rozvíjela velmi rychle a již od roku 1914 byla zastoupena ve 27 zemích. Další převratné vynálezy, jako např. válečkové ložisko vyvinuté v SKF Norma, Canstatt, soudečkové ložisko a metoda tlakového oleje upevnily pozici firmy a napomohly ke stále větší vážnosti. Velmi brzy se zjistilo, že kvalita valivých ložisek závisí ve velké míře na čistotě materiálu. Proto SKF získala v roce 1916 huť Hofors Bruk, aby tak mohla ovlivňovat potřebnou kvalitu materiálu.

V Československu vznikla v roce 1919 firma Kuličková ložiska SKF s.r.o. jako prodejní zastoupení. Velmi brzo provozovala také pět přímých filiálek - v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni a Liberci. V roce 1922 bylo v Praze umístěno také ústředí pro východoevropské a balkánské státy. Do konce 30. let jméno SKF proniklo prakticky do všech strojírenských oborů, filiálky byly otevřeny také v Košicích a Bratislavě a účinná síť prodejců pokrývala celé území ČSR. Byl zaveden také prodej ložisek RIV. V Praze Holešovicích byla postavena nová správní a skladová budova. Po převzetí závodu firmy Fichtel & Sachs v Černýši - Pernštejně n. Ohří v roce 1928 došlo v roce 1929 ke spojení a založení nové firmy Československá továrna na výrobu kuličkových ložisek SKF a.s., která zaměstnávala přes 600 pracovníků, měla kolem 7500 zákazníků a obrat 32 miliónů Kč. V roce 1938 byla firma nucena se vrátit ke jménu Kuličková ložiska SKF a.s.

Velký rozvoj nastal v poválečných letech, kdy SKF pokrývalo 95% celé spotřeby valivých ložisek v ČR a dodávalo také řadu jiných výrobků SKF i jiných firem. V roce 1946 byla aktivována zvláštní firma pro prodej ložisek RIV, která také dovážela široké spektrum jiných italských výrobků. Když v roce 1948 došlo ke znárodnění, obě firmy ve vlastnictví SKF obrdržely výjimku (pouze se čtyřmi dalšími) pro vymezenou oblast dovozu. Závod v Černýši - Pernštejně však byl znárodněn a stal se základem budování státní výroby ložisek v Československu. Později byl závod přenesen do Klášterce n. Ohří. Společnosti SKF Kuličková ložiska SKF a RIV zajišťovaly až do roku 1989 dovoz ložisek výhradně přes státní podniky zahraničního obchodu. V letech 1970 - 1985 byla také spolu s PZO Tuzex provozována prodejna ložisek v Revoluční ulici v Praze. Po roce 1989 bylo změněno jméno firmy na SKF Československo a.s. a později na SKF Ložiska, a.s.
V roce 1993, po rozdělení Československa, vznikla samostatná jednotka SKF na Slovensku - SKF Slovensko, s.r.o. A v roce 1997 otevřela firma SKF Ložiska, a.s. svou pobočku v Ostravě. Na konci devadesátých let došlo k významné změně v logistice, kdy firma začala dodávat zboží svým zákazníkům přímo z distribučního centra v Belgii.
náhled fotografie   náhled fotografie

SKF v ČR dnes

Od roku 1919 se v nabídce SKF mnohé změnilo. Dnes SKF nabízí svým zákazníkům všechny druhy ložisek v mnoha variantách pro různé druhy aplikací, těsnění, maziva, nářadí pro montáž a demontáž ložisek, opravy ložisek, centrální mazací systémy, filtry, vibrační diagnostiku, optická a montážní měření, zabezpečovací a monitorovací systémy, inženýring, tribologické služby a v neposlední řadě školící činnosti.
Rok 2010 je pro SKF dalším mezníkem v jeho české anabázi. Díky akvizici americké společnosti Lincoln se na území ČR vrací výrobní jednotka SKF (továrna na výrobu mazacích systémů) v Chodově v Karlovarském kraji. K roku 2013 se váže událost, která znamená další posun aktivit společnosti nejen v českém prostředí. Dne 11.7.2013 došlo v Chodově k poklepání na základní kamen největšího závodu na výrobu mazacích systémů v Evropě Lubricon.
Dne 1.1.2014 došlo ke změně názvu českého zastoupení společnosti SKF z původního SKF ložiska, a.s. na SKF CZ, a.s.

Napište nám,

vše další obratem zařídíme my!

ARKATIP, s.r.o.
Pražská 754
500 04 Hradec Králové

Tel.: 733 747 797
E-mail: arkatip@seznam.cz

*

*

*

* povinný údaj